Zapalenie spojówek – wszystko na ich temat

Zapaleniu spojówek towarzyszą dosyć charakterystyczne objawy takie jak pieczenie oczu, łzawienie czy światłowstręt. Mimo że takie dolegliwości łatwo zbagatelizować to jednak leczenie jest konieczne. Przed jego rozpoczęciem konieczne jest ustalenie, jaka jest konkretna przyczyna tej dolegliwości. Później przeważnie stosuje się krople, dzięki którym można pozbyć się problemu. Na rynku znaleźć można wiele preparatów, mniej lub bardziej skutecznych. Przykładem tych lepszych jest Dicortineff. Środek ten przeznaczony jest do stosowania przy stanach zapalnych gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek oraz brzegów powiek.

Zapalenie spojówek – przyczyny

Zapalenie spojówek może zostać szybko wyleczone, jeżeli znamy jego przyczynę.

Stan zapalny, który tworzy się w spojówkach, upośledza ich funkcjonowanie. Wskutek tego oko nie ma zapewnionej należytej ochrony i dodatkowo zostaje narażone na szkodliwe czynniki. Wszystko to potwierdza jedynie fakt, że nie można bagatelizować tej dolegliwości.

Pierwsze symptomy można załagodzić stogując, chociażby wspomniany już Docortineff. Jednak gdy nie ustąpią, to konieczna jest konsultacja z okulistą. Metoda leczenia jest uzależniona od tego, co jest przyczyną stanu zapalnego oraz jak bardzo nasilone są objawy. By to ustalić, wystarczy przeprowadzić wywiad z pacjentem lub wykonać oględziny oka.

dicortineff
zdjęcie: https://www.znamlek.pl/dicortineff-6055.html

W niektórych przypadkach konieczne jest także pobranie wydzieliny z oka, by wykonać posiew.

Warto dodać, że spojówka jest bardzo wrażliwym elementem oka. Zlokalizowane na niej są gruczoły łzowe, które zapewniają odpowiednie nawilżenie oka i gładkie ruchy powiek. Umożliwiają one także oczyszczanie oka z wszelkich zanieczyszczeń.

Zapalenie spojówek – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów zapalenia spojówek. Bakteryjne zaliczane jest do najczęściej spotykanych i przeważnie stan taki obejmuje oboje oczu. Charakterystyczne objawy dla tego rodzaju zapalenia to wydzielina ropna lub surowiczo-ropna znajdująca się w worku spojówkowym oraz przekrwienie i obrzęk spojówek.

Przyczyną wirusowego zapalenia spojówek są, jak sama nazwa wskazuje, wirusy. Najczęściej ten rodzaj zapalenia towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Objawy to obrzęk spojówek, swędzenie oraz wydzielina surowicza.

Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej występuje razem z katarem siennym i cierpią na nie osoby uczulone na pyłki roślin.

Zapalenie spojówek o podłożu grzybiczym jest stosunkowo rzadki i najczęściej jest wynikiem długotrwałej kuracji antybiotykami. Specyficznym symptomem jest swędzenie oraz łzawienie.

Zapalenie spojówek przeważnie jest leczone za pomocą specjalnych kropel (Dicortineff) lub antybiotykami.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *