Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny oraz leczenie

Zapalenie pęcherza to schorzenie, które w szczególności dotyka kobiety. Sprzyja temu ich budowa anatomiczna. Charakterystycznym objawem w tym przypadku jest uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu wraz z jego częstym oddawaniem. Czasami trudność może sprawiać nawet oddanie jego kilku kropel. Obecny przy tym jest także ból oraz pieczenie cewki moczowej.

Zapalenie pęcherza – objawy

Takie objawy mogą znacznie obniżyć komfort życia i nie należy ich bagatelizować. Zaniechanie leczenia może grozić powstaniem stanu zapalnego nerek lub nawet ich niewydolnością. Częstym powikłaniem jest także stan zapalny narządów rodnych.

Pierwszym działaniem w przypadku takich dolegliwości jest zastosowanie leku przeciwbakteryjnego. W ostatnim czasie lekarze coraz częściej przepisują swoim pacjentom lek o nazwie Amotaks. To antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych.

Na zapalenie pęcherza znacznie częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Ma to związek z ich specyficzną budową anatomiczną. Mianowicie ich cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn i co więcej, zlokalizowana jest ona obok ujścia pochwy i odbytu gdzie obecnych jest wiele drobnoustrojów. Gdy dostaną się one do dróg moczowych, to wtedy powstaje stan zapalny.

Za zakażenie odpowiedzialne są m.in. chlamydie, gronkowiec oraz dwoinka rzeżączki. Najczęściej jednak winna jest pałeczka okrężnicy. Bakterie ze skóry między pochwą a odbytem przenoszą się do cewki moczowej, gdzie namnażają się. Zaniechanie leczenia może spowodować, że przeniosą się one nawet do nerek. W związku z tym bardzo ważne jest podjęcie działań w celu zwalczenia infekcji. W takich sytuacjach dobrze sprawdzi się wspomniany wcześniej Amotaks, który skutecznie poradzi sobie z tego typu infekcjami.

Najwięcej przypadków takich infekcji odnotowuje się w okresie letnim. Łatwo wtedy o przechłodzenie pęcherza np. przez siadanie na kamieniach. Ryzyko stwarzają także częste kontakty seksualne, głównie te przypadkowe.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest brak odpowiedniej higieny okolic intymnych, korzystanie z publicznych toalet, a nawet stosowanie środków plemnikobójczych.

Leczenie zapalenia pęcherza

Łagodne przypadki zapalenia pęcherza leczyć można za pomocą domowych sposobów. Chodzi tu głównie o wypijanie sporych ilości wody, dzięki czemu można szybciej wypłukać bakterie z dróg moczowych. Proces ten wspierać można naparami z ziół takich jak pokrzywa, bratek czy mniszek. Wskazane jest przebywanie w cieple oraz robienie nasiadówek, czyli kąpieli w naparze z rumianku, krwawnika oraz liści szałwii.

Na czas leczenia powinno się także ograniczyć kontakty seksualne, które mogą powodować bolesność okolic intymnych.

Gdy jednak takie metody okażą się nieskuteczne, to wtedy trzeba skonsultować się z lekarzem. Powinien zlecić on wykonanie analizy moczu wraz z posiewem. Dzięki temu będzie mógł dobrać odpowiednią metodę leczenia. Przeważnie stosuje się leki o działaniu przeciwzapalnym typu Amotaks. Bardzo ważne jest, by nie przerywać leczenia, nawet gdy dolegliwości ustąpią. Grozi to ich nawracaniem lub nawet ciężkim zakażeniem.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *