Pierwszy krok na wzdęcia brzucha, espumisan

Wzdęcia brzucha określane mianem bębnicy poza bólami brzucha należą do najczęściej występujących dolegliwości jamy brzusznej. Przyczyną wzdęcia tego rejonu ciała jest nagromadzenie się sporych ilości powietrza w żołądku oraz jelitach. Objawem tego są właśnie wzdęcia oraz uczucie pełności w jamie brzusznej. Towarzyszą temu skurcze jelit, duszności, przelewanie się w brzuchu oraz nadmierne oddawanie gazów.

Bardzo często pierwszym krokiem podejmowanym przy tego typu dolegliwościach jest zastosowanie preparatów dostępnych bez recepty. Przykładem jest espumisan, bardzo popularny środek przeznaczony do stosowania przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Przyczyny wzdęć brzucha

Istnieje kilka przyczyn, które odpowiedzialne są za obecność gazów w przewodzie pokarmowym.

Przede wszystkim winne jest połykanie powietrza. Przedostaje się ono do żołądka wraz z każdym połknięciem pokarmu. Co więcej, nawet w samych produktach żywnościowych znajduje się powietrze. Przyczyną przedostawania się powietrza do żołądka mogą być nawet głębokie wdechy. To wszystko sprawia, że w ciągu jednej doby możemy połknąć nawet około 3 litrów powietrza.

Gazy powstają także w samym organizmie. Winne w tym przypadku są bakterie jelitowe, które przeprowadzają proces rozkładu węglowodanów. To jaka ilość gazów zostanie wytworzona w jelitach, jest zależna od ilości węglowodanów, które nie zostaną strawione przez enzymy trawienne.

Zapobieganie wzdęciom brzucha stosując espumisan

Procesy takie wspierać można, stosując, chociażby wspomniany wcześniej espumisan.

Bardzo ważne jest także to jakie produkty spożywamy oraz ich jakość. Powstawaniu gazów w jelitach sprzyjają produkty takie jak płatki kukurydziane, orzechy, warzywa, owoce.

Przewlekłe i nagłe wzdęcia brzucha

Wzdęcia brzucha można podzielić na nagłe i przewlekłe. W przypadku ostrych stanów przyczyną może być niedrożność przewodu pokarmowego. Taka dolegliwość może mieć podłożę mechaniczne, czyli trudność w pasażu pokarmu wywołana przez schorzenia takie jak guz, uwięźnięcie przepukliny lub zwężenie jelita. Innym razem możemy mieć do czynienia z podłożem bakteryjnym, gdzie mięśniówka przewodu pokarmowego zostaje zatrzymana w wyniku działania bakterii

Takie schorzenia wymagają szybkiej interwencji lekarskiej, ponieważ mogą zagrażać zdrowiu pacjenta.

Przewlekłe wzdęcia mogą być spowodowane przez:

  • aerofagię
  • większe wytwarzanie gazów w rejonie układu pokarmowego
  • zmniejszone wchłanianie gazów
  • zaburzenia motoryki gazów w jelicie
espumisan
foto: znamlek.pl

W przypadku przewlekłych wzdęć leczyć należy zarówno ich przyczyny, jak i objawy. Leczenie objawowe polega na zastosowaniu specjalnej diety, w której eliminuje się produkty sprzyjające powstawaniu wzdęć. Coraz częściej zaleca się stosowanie powszechnie dostępnych preparatów, które szybko likwidują wzdęcia. W tym przypadku świetniej sprawdzi się preparat o nazwie espumisan.

Leczenie przyczynowe jest uzależnione od tego, jakie jest podłoże choroby. Blokady mechaniczne muszą być leczone chirurgicznie.

Zakażenia leczy się poprzez zastosowanie odpowiednich leków.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *