Suchość pochwy: przyczyny, objawy, leczenie, preparaty

Suchość pochwy: przyczyny, objawy, leczenie, preparaty

Suchość pochwy stanowi problematyczną dolegliwość i znacznie potrafi obniżyć jakość życia. Ten rodzaj schorzenia występuje przeważnie u kobiet dojrzałych, ale czasami cierpią na nie też młode kobiety.

Czym jest suchość pochwy?

Schorzenie to określane bywa także jako niedostateczne nawilżenie pochwy. Za jego przyczynę uważa się choroby sromu, ale czasami może być też ich objawem.

Charakterystyczne dla suchości pochwy jest uczucie swędzenia oraz pieczenia.

W przypadku zdrowej kobiety, w pochwie wytwarzany jest śluz, którego zadaniem jest nawilżenie jej ścianek oraz uniemożliwienie wystąpienia suchości. Dzięki niemu możliwe jest powstrzymanie drobnoustrojów przed dostaniem się do organizmu. Dodatkowo umożliwia on odbycie stosunku płciowego. W sytuacji gdy jego wytwarzanie jest zaburzone, może dojść do infekcji. Wtedy także seks nie sprawia przyjemności i kobiety unikają go.

Objawy i leczenie

Symptomem świadczącym o tym, że pochwa jest niedostatecznie nawilżona, jest jej świąd oraz pieczenie. Ból występować może nawet w trakcie chodzenia. W cięższych przypadkach pojawiają się żółte lub żółtozielone upławy.

hydrovag
https://www.znamlek.pl/hydrovag-504.html

Bardzo często takim dolegliwościom można zapobiec. Poza oczywistą metodą, jaką jest zachowanie odpowiedniej higieny osobistej korzystać można z licznych produktów powszechnie dostępnych. Lekarze bardzo często zalecają stosowanie preparatu Hydrovag. Korzystać z niego można profilaktycznie co drugi dzień w celu zapobiegania zakażeniom pochwy.

Za suchość pochwy przeważnie odpowiadają zaburzenia poziomu esrogenów. Do takich sytuacji dochodzi przed okresem, w czasie ciąży oraz przy menopauzie.

Gdy mowa o menopauzie to skutkiem zmian powstałych w jej trakcie są bardzo często zapalenia pochwy, których objawem jest jej suchość, świąd, pieczenie oraz ból. Czasami suchość to także symptom infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Niekiedy suchość pochwy bywa skutkiem zażywania określonych leków. Chodzi tutaj głównie o antykoncepcję hormonalną, zarówno tą w tabletkach, jak i plasterkach. Pozostałe leki warte wspomnienia to chociażby leki przeciwalergiczne, antybiotyki czy te wykorzystywane przy leczeniu problemów z trzymaniem moczu.

Warto tutaj wspomnieć, że zawsze przy takich dolegliwościach można posiłkować się wspomnianym już, chociażby wcześniej Hydrovagiem. Wspomaga on regenerację pochwy po jej leczeniu i zapobiega powikłaniom.

Metoda leczenia takiej dolegliwości jest uzależniona od jej przyczyn. W przypadku infekcji grzybiczych lub bakteryjnych kluczowe jest ich wyleczenie oraz przywrócenie równowagi flory bakteryjnej.

Gdy mowa o kuracji antykoncepcyjnej to wspierać ją można tak jak wcześniej wspomniano preparatem Hydrovag. Jednak bardzo często okazuje się, że zmiana tabletek na inne w zupełności wystarczy.

Kobiety w okresie menopauzy stosować powinny zastępczą terapię hormonalną. Nie zawsze jest ona skuteczna, ale potrafi uporać się z większością dolegliwości.

Profilaktycznie można korzystać z globulek z estrogenem.

Na sam koniec warto wspomnieć o powszechnie dostępnych kremach, maściach czy glikogenie, które bardzo często przynoszą ulgę w tego typie dolegliwościach.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *