Przyczyny i skutki chrapania oraz bezdechu sennego

Chrapanie to dosyć powszechna dolegliwość. Obecnie cierpi na nią niemal 13 milionów Polaków i w tej grupie przeważają mężczyźni. Mimo że samo chrapanie nie jest określane jako choroba, to jednak towarzyszący mu w niektórych przypadkach bezdech senny, może grozić poważnymi powikłaniami. W związku z tym nie powinno się bagatelizować tej dolegliwości i stale ją monitorować.

Przyczyny i skutki chrapania

Przyczyny i skutki chrapania może odczuwać nie tylko sama osoba na nie cierpiąca, ale także ten, kto z nią śpi. Głośność dźwięku wydawanego w trakcie chrapania może być porównywalna do pracującej kosiarki. Czasami sięga on nawet 90 decybeli. Ci, którzy są narażeni na słuchanie takich dźwięków, mogą tracić nawet do 1,5 godziny snu.

desnoran
rys. desnoran

Powszechne przyjęło się stosowanie pewnych metod mających na celu uciszenie chrapiącego. Zalicza się do nich, chociażby gwizdanie, cmokanie czy poszturchiwanie. Jednak są to metody skuteczne na chwilę. W związku z tym coraz więcej osób szuka skutecznych środków, które oferować może współczesna medycyna. Po dokonaniu szybkiego feedbacku w internecie bardzo dużo mówi się na temat dwóch preparatów. Jednym z nich jest desnoran a drugim snoreblock. Są to środki przeznaczone właśnie dla osób mających problemy z chrapaniem. Pierwszy z nich nawilża oraz zmiękcza błonę śluzową, oraz poprawiają napięcie tkanek gardła, drugi natomiast likwiduje blokujące oddech różnego rodzaju wydzieliny z gardła, a także zwężających je obrzęków. Zastosowanie preparatu gwarantuje, że gardło zostaje oczyszczone, a następnie znika nieprzyjemny dźwięk chrapania, zaś organizm ostatecznie zostaje optymalnie dotleniony. Dzięki temu niwelowane są wibracje oraz usuwany jest odgłos chrapania.

Główną przyczyną chrapania jest utrudniony przepływ powietrza przez gardło. W łagodniejszych przypadkach nie jest to groźne. Gdy jednak mamy do czynienia z trudniejszymi przypadkami to wtedy istnieje ryzyko powstania bezdechu. Bezdech jest to brak przepływu powietrza przez krtań. Najczęściej występuje on u osób, które mają skrzywioną przegrodę nosową, powiększone migdałki lub inne nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych. Co więcej, chrapanie występuje najczęściej u osób otyłych, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, u kobiet po menopauzie oraz po spożyciu większej dawki alkoholu.

tabletki_na_chrapanie_snore_block
rys. snoreblock

Charakterystyczne objawy chrapania powstają, gdy we śnie mięśniówka ulega zwiotczeniu, a tylna część gardzieli opada i dotyka języka. Wtedy tworzy się niewielka szczelina, przez którą można normalnie oddychać. W przypadku niedrożność dróg oddechowych występują trudności z prawidłowym nabieraniem powietrza do płuc. Pobudzone zostają wtedy do pracy mięśnie klatki piersiowej oraz przepona. Wtedy po pojawieniu się bezdechu dochodzi do gwałtownego wdechu. Takie chwilowe dolegliwości mogą wystąpić u każdej osoby. Gdy jednak zdarzają się one częściej to mamy wtedy do czynienia z zespołem bezdechu sennego.

Pojedyncze przypadki takich dolegliwości można leczyć samodzielnie poprzez stosowanie specjalnych preparatów, chociażby tych wymienionych przeze mnie wyżej.  Te środki można łatwo aplikować i gwarantują one spokojny oraz nieprzerwany sen.

W przypadku gdy objawy chrapania utrzymują się przez dłuższy okres i doskwierają nam dolegliwości z tym związane, to wtedy warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. Po postawieniu diagnozy dobierze on odpowiednią metodę leczenia. Obecnie istnieje ich wiele i uzależnione są one od przyczyn dolegliwości.

Czasami jednak, w łagodniejszych przypadkach wystarczy jedynie zastosować odpowiednia dietę, rzucić palenie papierosów oraz mocno ograniczyć spożywanie alkoholu. Wtedy na pewno przyczyny i skutki chrapania nie będą dla nas problemem.

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *