Przeziębienie – jak skutecznie mu zapobiegać?

Wiem, że aktualnie powinien być środek lata i temat na artykuł w tym okresie to pewnego rodzaju falstart, jednak pogoda za oknem średnio na to wskazuje. Przeziębienie to powszechna dolegliwość pojawiająca się głównie w okresach jesienno – zimowych. Charakteryzuje ją powolny przebieg oraz objawy takie jak katar, kaszel oraz gorączka. Warto wiedzieć jak postępować w przypadku takiej dolegliwości, ponieważ często jej powikłaniem jest zapalenie ucha lub zatok.

Co wywołuje przeziębienie?

Przeziębienie wywołuje niemal 200 rodzajów wirusów, jednak najczęściej odpowiedzialny jest rynowirus. W związku z tym, że tak wiele rodzajów wirusów powoduje to schorzenie, nie jest możliwe opracowanie skutecznej szczepionki, która mogłaby mu zapobiec. Zachorować można nawet kilka razy w ciągu roku i przeważnie przebieg jest taki sam.

acodin
rys. https://www.znamlek.pl/acodin-7737.html

W tym przypadku nie jest wymagane specjalistyczne leczenie. Przeważnie łagodzi się objawy za pomocą różnych metod, od tych domowych, aż po specjalne medykamenty, Tak jak gorączkę można zbijać specjalnymi lekami czy nawet ziołami, tak kaszlu pozbyć się można dzięki ciepłym napojom lub syropom. Tutaj przykładem może być popularny specyfik o nazwie Acodin. Ma on działanie przeciwkaszlowe, podwyższając próg odruchu powodującego kaszel. Dzięki temu nie będzie on już taki uciążliwy.

Zapobieganie objawom przeziębienia

Charakterystyczny dla przeziębienia jest jego powolny przebieg. Przeważnie rozwija się przez kilka dni. Najpierw pojawia się zmęczenie połączone z apatią. Później dochodzi do tego drapanie w gardle oraz kichanie. Właśnie wtedy, najczęściej, zdajemy sobie sprawę, że coś złego dzieje się z naszym organizmem. Organizm zaczyna się bronić, co daje o sobie znać poprzez kichanie, rozpulchnienie błony śluzowej gardła oraz ból. Towarzyszy temu dosyć wysoka gorączka sięgająca 38 stopni C.

paracetamol
rys. https://www.znamlek.pl/paracetamol-11175.html

W takiej sytuacji zaleca się pozostanie w łóżku i podjęcie próby leczenia. Poza wspomnianym już Acodinem, przeziębienie leczy się zarówno domowymi sposobami, jak i powszechnie dostępnymi lekami. Podstawą jest oszczędzanie organizmu, który jest osłabiony przez walkę z wirusami. Powinniśmy pic spore ilości wody, zwłaszcza mineralnej oraz gorących herbat z cytryną i naparów ziołowych. Dzięki ich działaniu napotnemu szybciej pozbędziemy się infekcji. Najczęściej stosowane leki to Ibuprofen, paracetamol oraz Naproxen.

Przeziębieniu towarzyszy także uporczywy katar, którego objawy załagodzić można stosując krople obkurczające naczynia oraz zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa.

Przeziębieniu można zapobiegać. W tym przypadku podstawą jest odpowiednia odporność organizmu. Zachować ją możemy dzięki wysypianiu się, unikaniu spożywania cukru oraz częstym myciu rąk. Gdy jednak infekcja nas dopadnie to dzięki lekom takim jak Paracetamol, Ibuprofen czy Acodin sprawimy, że jej objawy nie będą już takie uciążliwe.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *