Jak powstają odciski i jak się ich skutecznie pozbyć!

Odciski to zgrubienia, które pojawić się mogą na stopach oraz dłoniach. Mimo że przeważnie je bagatelizujemy to warto wiedzieć, że poza samym dyskomfortem mogą powodować nie tylko ból, ale także stan zapalny. Takie dolegliwości najczęściej pojawiają się u kobiet, które noszą buty na wysokim obcasie ale nie tylko.

Odciski – przyczyny powstawania

Przyczyną powstawania odcisków jest długotrwały nacisk lub otarcie skóry. Ta z kolei chroni się tworząc kolejne warstwy skóry rogowej, która nie złuszcza się, lecz narasta, tworząc tym samym grubą i twardą warstwę. Taka zmiana nie tylko nie ładnie wygląda, ale także powoduje ból. Czasami powstaje także stan zapalny. Obecnie spotkać można coraz więcej preparatów przeznaczonych do usuwania takich odcisków. Coraz bardziej popularny staje się Acerin, który skutecznie sobie radzi z takim naskórkiem.

Najskuteczniejsza w przypadku tej dolegliwości jest profilaktyka. Mowa tutaj przede wszystkim o stosowaniu wygodnego obuwia, ponieważ to ono jest najczęstszą przyczyną powstawania odcisków. Do grupy ryzyka tej dolegliwości należą osoby cierpiące na otyłość.

Czasami powstawaniu odcisków sprzyjają niektóre schorzenia takie jak płaskostopie lub wysokie podbicie. Bardzo ważne jest unikanie stosowania obcisłych skarpet oraz rajstop. Co więcej, należy zapewnić stopom odpowiednią pielęgnację.

odciski

Odciski – sposoby leczenia

O powstałe już odciski także należy odpowiednio zadbać. W tym celu stosuje się specjalne kremy
natłuszczające. Najlepiej, gdy zawierają one składniki takie jak oleje roślinne, masło kakaowe czy masło shea. Skuteczne są także kremy przeznaczone do wygładzania pięt oraz redukujące zgrubienia. W cięższych przypadkach bardzo dobre działanie wykazują preparaty typu Acerin.

acerin
rys. https://www.znamlek.pl/acerin-7649.html

Zrogowaciały naskórek należy regularnie złuszczać, najlepiej za pomocą tarki do stóp. Taki zabieg będzie łatwiejszy, jeżeli wcześniej namoczy się stopy w wodzie z solą. W łagodniejszych przypadkach wystarczy gruboziarnisty peeling.

Odciski nie znikną samoistnie, dlatego konieczne jest zastosowanie specjalnych metod. By uniemożliwić dalszy ich rozwój, zastosować można specjalnie wymodelowane poduszeczki, które nie powodują uczuleń.

Skuteczne okazują się także specjalne plastry, które zmiękczają odciski oraz płyny takie jak wspomniany już Acerin.

Gdy jednak nie będziemy w stanie sami poradzić sobie z odciskami to po pomoc możemy zwrócić się do ortopedy. Dzięki niemu możliwe będzie ustalenie przyczyn powstawania odcisków oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia. Pomoc znaleźć można także u podologa, czyli specjalisty zajmującego się zdrowiem stóp.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *