Maść na zajady. Która wybrać i jak je leczyć?

Zajady to stan zapalny kącików ust poprzedzony przez zaczerwienienie. Później wytworzyć się może nawet bolesne owrzodzenie. Mimo że łatwo je pomylić z opryszczką to jednak zajady wywołane są przez zupełnie inne czynniki. Maść na zajady powinna być pierwszym po co powinniśmy sięgnąć w tej sytuacji.

Stan zapalny w tym przypadku zlokalizowany jest w kącikach ust. Rozróżnia się kilka jego etapów. Na samym początku pojawia się pęknięcie, na którym później tworzą się bąble zawierające płyn surowiczy. Po kilku dniach dochodzi do ich pęknięcia, po czym powstaje trudno gojąca się rana. Brak leczenia takiej nadżerki skutkuje powstaniem strupów, po których pozostać mogą blizny. Dlatego też wskazane jest stosowanie różnych kremów, które nie tylko oczyszczą ranę, ale także przyspieszą gojenie. Taka uniwersalna maść na zajady to Zinalfat, który ma działanie antybakteryjne oraz przyspieszające gojenie się naskórka. Później chroni on skórę przed powstawaniem kolejnych podrażnień oraz urazów.

Przyczyny powstawania zajadów

Podstawą powstawania zajadów jest infekcja grzybicza lub bakteryjna. Kąciki ust to miejsce wilgotne oraz ciepłe, czyli idealne do rozwoju grzybów oraz bakterii. Często ich rozwojowi sprzyja stosowanie antybiotykoterapii. Sprawia ona, że organizm staje się bardziej podatny na różne infekcje. W związku z tym należy dbać o odpowiedni poziom odporności przez stosowanie probiotyków.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na powstawanie zajadów jest niedobór witaminy B2 oraz żelaza. Zapewniają one prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych a ich niedobór sprzyja powstawaniu stanów zapalnych.

W niektórych przypadkach zajady są objawem cukrzycy typu 1. Dochodzi wtedy do odwodnienia organizmu co powoduje suchość skóry, a tym samym powstawanie na niej pęknięć.

Nieodpowiednia higiena także powoduje powstawanie zajadów. W związku z tym należy pamiętać o zachowaniu czystości zębów oraz całej jamy ustnej. Dodatkowo należy stosować kosmetyki, które poprawią stan skóry wokół ust takie jak Zinalfat.

Sposoby leczenia zajadów – maść na zajady

zinalfat
źródło zdjęcia: https://www.znamlek.pl/zinalfat-12758.html

Leczenie tej dolegliwości polega na stosowaniu specjalnych kremów oraz uzupełnianiu braków witamin. Przeważnie takie sposoby są skuteczne jednak trzeba pamiętać o stosowaniu specjalnej diety. Mowa tutaj o zrezygnowaniu z picia kawy, która wypłukuje składniki mineralne oraz alkoholu i pikantnych potraw. Szkodliwe są także słodycze, które mogą powodować trudności w gojeniu się zajadów.

Czasami stosuje się także domowe sposoby. Chodzi tutaj o dietę zawierającą spore ilości witaminy B2 oraz witaminy C.

Pamiętając o takiej profilaktyce i stosowaniu kremów takich jak maść na zajady Zinalfat ograniczymy możliwość pojawienia się zajadów do minimum.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *