Łuszczyca – rozpoznanie i leczenie tej choroby skóry

Łuszczyca jest często spotykaną chorobą skóry, jednak do tej pory nie udało się dokładnie określić jej przyczyn. Jej leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów i zapewnieniu poprawy jakości życia chorych na nią osób.

Łuszczyca rodzaje

Rozróżnia się kilka postaci tej choroby. Są one uzależnione od rodzaju pojawiających się zmian oraz tego, w jakich miejscach występują. Najczęściej spotykane zmiany to grudki o barwie czerwonobrunatnej zlokalizowane na łokciach, kolanach oraz owłosionej skórze głowy. Zmiany takie pokrywają suche łuski. Pozostałe rodzaje łuszczycy to: wysiękowa, krostkowa, stawowa oraz uogólniona. Jak już wspomniano, leczenie opiera się głównie na łagodzeniu istniejących już objawów. Obecnie spotkać można wiele preparatów przeznaczonych właśnie do leczenia łuszczycy. Jednak najczęściej przepisywanym przez lekarzy jest lek w formie maści o nazwie Pimafucort (informacje o leku). Stosuję się go nie tylko przy łuszczycy, ale także przy objawach nadkażenia bakteriami oraz grzybami.

Łuszczyca – skąd się bierze

Uważa się, że przyczyną łuszczycy jest nadmierne oraz nieprawidłowe złuszczanie się naskórka. W normalnych warunkach proces taki trwa do 28 dni. Przy łuszczycy wynosi on zaledwie 4 dni i tworzą się wtedy na całym ciele grudki będące oznaką tego, że układ odpornościowy nie działa prawidłowo. Niestety, do tej pory nie udało się ustalić, co jest przyczyną takiej autoagresji.

W związku z tym, że choroba ta jest dziedziczna, geny określają predyspozycje jej wystąpienia. Jednak do jej wystąpienia konieczne są jeszcze określone czynniki. Zalicza się do nich infekcje wirusowe oraz bakteryjne, stany zapalne a czasami także stres. Niekiedy wpływa ma także zażywanie określonych leków takich jak np. beta-blokery.

Łuszczyca – leczenie

W leczeniu objawów łuszczycy korzysta się przede wszystkim z preparatów stosowanych bezpośrednio na skórę takich jak Pimafucort. W niektórych przypadkach stosuje się także leki doustne.

Podstawą leczenia zewnętrznego jest usunięcie nawarstwionej łuski, ponieważ uniemożliwia ona przedostawanie się leku. By tego dokonać, należy zastosować preparaty zawierające kwas salicylowy oraz mlekowy.

Następnie zastosować należy maści o działania przeciwzapalnym takie jak cygonolina czy maści sterydowe. Niekiedy stosuje się także naświetlanie skóry promieniami UVB lub terapię PUVA.

Osoby cierpiące na ten rodzaj schorzenia muszą przede wszystkim dbać o higienę. W tym celu należy stosować kosmetyki przeznaczone do cery chorej. Dodatkowo cera po każdorazowej kąpieli powinna być odpowiednio natłuszczona i wtedy można także zastosować różne kosmetyki lub preparaty takie jak Pimafucort.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *