Infekcje bakteryjne pochwy – objawy i leczenie

Infekcje bakteryjne pochwy są dosyć często spotykane wśród kobiet. W tym przypadku charakterystycznym objawem jest świąd w rejonie okolic intymnych oraz upławy. Co więcej, samo zapalenie potrafi często powracać, dlatego tak bardzo ważne jest przeprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Infekcje bakteryjne pochwy – przyczyny i leczenie

W pochwie znajduje się wiele bakterii, które stanowią jej naturalną florę. Za sprawą pałeczek kwasu mlekowego istnieje tam kwaśny odczyn i zapewnia jej to ochronę przed bakteriami mogącymi wywoływać infekcje bakteryjne pochwy. Tutaj należy podkreślić jak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny tych okolic. Obecnie na rynku jest coraz więcej kosmetyków przeznaczonych właśnie do takiej pielęgnacji. Czasami zastosować można nawet specjalne środki lecznicze, np. Tantum Rosa, które zapewniają ochronę przed powstawaniem stanów zapalnych.

infekcje bakteryjne pochwy
źródło: shutterstock

W przypadku gdy jednak dojdzie do zachwiania równowagi mikroflory bakteryjnej pochwy, to wtedy niektóre z bakterii zaczynają się namnażać. Wtedy powstaje stan zapalny. Objawem tego jest zmiana konsystencji wydzieliny pochwy. Gdy staje się ona żółta lub białoszara i ma charakterystyczny rybi zapach to mowa jest o zakażeniu bakteryjnym. Gdy jednak przybiera biały kolor i jej konsystencja jest grudkowata to wtedy mamy poza bakteriami towarzyszą temu także grzyby.

Warto tutaj wspomnieć o tym, że nadmierna higiena również może być szkodliwa. W konsekwencji może dojść do wypłukania naturalnej flory pochwy i podrażnienia okolic intymnych. Dlatego też poza zachowaniem umiaru wskazane jest sporadyczne zastosowanie specjalnych preparatów ochronnych takich jak Tantum Rosa.

W niektórych przypadkach infekcje bakteryjne pochwy obejmować mogą także cewkę moczową. Symptomem tego, poza samymi upławami jest pieczenie oraz świąd. Czasami pojawia się także bolesność warg sromowych i suchość w pochwie.

Gdy tylko zobaczymy pierwsze objawy infekcji pochwy należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ stan taki może powodować poważne konsekwencje. Najczęściej są to infekcja kanału szyjki macicy, a nawet jajowodów czy przydatków.

Infekcje bakteryjne pochwy – leczenie

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz powinien ustalić, z jakim rodzajem zapalenia mamy do czynienia. Dokonać tego może na podstawie posiewu wydzieliny z określeniem antybiogramu. Dopiero wtedy wiadomo które leki okażą się najskuteczniejsze.

Sama kuracja trwa ok. 7 dni i zaraz po jej zakończeniu należy przeprowadzić badania kontrolne.

tantum rosa
źródło: https://www.znamlek.pl/tantum-rosa-448.html

Objawy zapalenia pochwy można łagodzić na wiele sposobów. W wielu przypadkach ulgę przynieść może zastosowanie Tantum Rosa lub roztworu nadmanganianu potasu czy naparu z rumianku.

2 komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *