Grypa i przeziębienie – objawy, porady, leczenie

Grypa, tak jak ma to miejsce w przypadku przeziębienia, jest infekcją obejmującą górne drogi oddechowe. Za jej powstawanie odpowiedzialne są wirusy przenoszone drogą kropelkową. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w sezonach jesiennych oraz wiosennych.

Czas od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów wynosi przeważnie do kilku godzin. W tym przypadku najbardziej uciążliwe są symptomy które mogą utrzymywać się do 6 dni. Później powoli tracą na sile, ale chory czuje się osłabiony nawet przez 3 tygodnie.

Na samym początku warto podkreślić, że przeziębienie i grypa tylko pozornie siebie przypominają. Przeziębienie także obejmuje górne drogi oddechowe, ale jest to tylko infekcja. W przypadku grypy mamy do czynienia z chorobą wirusową, która oddziałuje na cały organizm.

Rozwój przeziębienia jest stopniowy. W grypie objawy występują gwałtownie i towarzyszy im wysoka gorączka. Dochodzi do silnego osłabienia organizmu, któremu towarzyszą bóle stawów oraz mięśni, dreszcze i pocenie się.

Obecne dostępnych jest wiele preparatów wspierających walkę z takimi chorobami. Przykładem jest Groprinosin. Lek ten stosowany jest przy zakażeniach wirusem opryszczki, ospy wietrznej, grypy, odry, a także przy innych zakażeniach wirusowych.

Mimo wszystko to tylko środki pomocnicze przy głównym leczeniu. O jego przebiegu zadecyduje wyłącznie lekarz.

Grypa rozpoczyna się nagle. Pojawiają się dreszcze, ból w stawach oraz wysoka gorączka. Choremu doskwiera suchy kaszel, nudności i czasem biegunka. W niektórych przypadkach ma ona łagodny przebieg i można ją pomylić z przeziębieniem. Nie koniecznie musi dawać objawy, ale wtedy pojawić się mogą groźne powikłania. Dlatego też nie należy zwlekać i po wystąpieniu pierwszych symptomów należy zgłosić się do lekarza.

Grypę bez powikłań można wyleczyć już w 7 dni ale jej skutki będą towarzyszyć choremu jeszcze przez kilka tygodni.  Nie wolno jej leczyć na własną rękę, ponieważ jej powikłania są bardzo groźne. Lekarz zastosuje odpowiednią terapię, która wspierać można domowymi sposobami.

Bardzo ważne w procesie leczenia tej choroby jest dostarczenie organizmowi niezbędnych leków oraz witamin. Można to zrobić dzięki preparatom takim jak Groprinosin. Wspiera on układ odpornościowy, dzięki czemu organizm ma siłę do walki z każdym schorzeniem. Poza tym pomagać mu można na wiele sposobów.

Wskazane jest przede wszystkim picie sporych ilości wody. Organizm traci jej spore ilości w trakcie gorączki, dlatego też trzeba ją uzupełniać. W tym celu powinno się pić herbatki zarówno te ziołowe, jak i owocowe, bogate w witaminę C oraz posiadające działanie rozgrzewające.

Powietrze w pomieszczeniu gdzie znajduje się chory, powinno być nawilżane. Dzięki temu śluzówka nosa oraz gardła zachowa odpowiednie nawilżenie i nie będzie tak podatna na zakażenia.

Należy zbijać gorączkę. Gdy sięga ponad 38 stopni, bardzo osłabia i czasami może być niebezpieczna, głównie dla komórek nerwowych mózgu. Poza lekami przeciwgorączkowymi stosować można też zimne okłady na czoło oraz kark.

Grypa niesie ze sobą ryzyko wielu poważnych powikłań. Najczęstsze z nich to zapalenie płuc, oskrzeli czy nawet zapalenie zatok. Niektóre z nich wymagają hospitalizacji. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie grypy. Oczywiście można korzystać z powszechnie dostępnych produktów takich jak Groprinosin, ale nie zastąpią one głównego leczenia.

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *