Depresja – czym jest i jak sobie z nią poradzić

Depresja to najczęściej spotykane zaburzenie psychiczne i zarazem główna przyczyna niesprawności oraz niezdolności do pracy na świecie. Cierpi na nią kilkanaście procent społeczeństwa i w tej grupie przeważają kobiety. Bardzo często pacjenci chorzy na depresję zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu z zupełnie innych powodów, przypadkowo dowiadując się, że tak naprawdę za ich dolegliwości odpowiedzialna jest właśnie depresja.

Charakterystyka depresji

Bardzo często depresja pozostaje nierozpoznawana i tylko polowa przypadków poddawana jest odpowiedniemu leczeniu. Dlatego też tak istotne jest w przypadku lekarzy odpowiednie rozpoznawanie jej objawów, postawienie diagnozy i leczenie.

Za powstawanie depresji odpowiedzialne są zaburzenia funkcjonowania przekaźników synaptycznych. Mowa tutaj głównie o serotoninie oraz noradrenalinie.

Choroba ta występuje przeważnie u osób posiadających predyspozycje do tego rodzaju zaburzeń, czyli takich, u których rodzin wcześnie pojawiały się takie schorzenia.

Nie ma konkretnej granicy wiekowej dla jej powstawania, ale większe ryzyko występuje u osób z meno lub andropauzą.

Do objawów depresji zalicza się przede wszystkim utratę radości z życia oraz odczuwania przyjemności. Towarzyszy temu zobojętnienie oraz poczucie pustki.

Osobie cierpiącej na to schorzenie coraz trudniej jest podejmować aktywności życiowe. Jej dotychczasowe zainteresowania nie są już takie znaczące. Pojawia się zanik energii oraz mniejsza podatność na bodźce emocjonalne.

Zapobieganie objawom depresji (parogen)

parogen
https://www.znamlek.pl/parogen-5053.html

Wielu z tym objawom można zapobiegać, stosując, chociażby wspomniany już wcześniej parogen. Jest to lek na receptę o działaniu przeciwdepresyjnym.

Kolejnym objawem depresji jest myślenie depresyjne polegające przede wszystkim na negatywnym myśleniu o własnej osobie, niskiej samoocenie oraz utracie poczucia własnej wartości.

Następnie pojawia się lęk, który wielokrotnie towarzyszy depresji. Bardzo często pacjentowi trudno jest określić, czego konkretnie się boi. Niejednokrotnie taki lęk ma charakter przewlekły.

W trakcie depresji pojawiają się także uczucia takie jak utrata sensu życia, rezygnacja, myśli o śmierci. Takie myśli pojawiają się wbrew woli chorego, który nieskutecznie próbuje sobie z nimi radzić.

Depresji towarzysza także objawy, które nie koniecznie wskazują na akurat ten rodzaj choroby i mogą utrudniać jej rozpoznanie. Mowa tutaj przede wszystkim o zaburzeniach koncentracji, snu, mniejszy apetyt, niski poziom libido. W przypadku kobiet dochodzi do zaburzenia cyklu płciowego oraz miesiączkowania.

Diagnoza tego rodzaju schorzenia może być dokonana przez każdego lekarza. W tym celu należy wykonać podstawowe badanie psychiatryczne oraz wywiad z pacjentem.

Leczenie opiera się przede wszystkim na zredukowaniu objawów oraz przywróceniu funkcjonowania na poziom sprzed choroby. Dokonać tego można za pomocą farmakoterapii, np. przez stosowanie parogenu, psychoterapii oraz fototerapii. Dodatkowo zaleca się stosowanie odpowiedniej diety oraz aktywność fizyczną.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *