Wzmacnianie i regenerowanie ścięgien – cignon

Ścięgno achillesa to bardzo ważny element w procesie chodzenia, biegania oraz skakania. Dlatego też bardzo często narażone jest na przeciążenia. Do uszkodzeń najczęściej dochodzi wśród mężczyzn zawodowo uprawiających sport.

Istota unikania kontuzji obejmujących ścięgna

Najczęściej diagnozuje się zapalenie tego ścięgna. W przypadku gdy dojdzie do jego zerwania lub naderwania, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Na szczęście wielu przypadkom jego uszkodzenia można zapobiegać poprzez odpowiednie wzmacnianie go. Dokonać tego można np. poprzez stosowanie suplementów diety. Jednym z takich wiodących preparatów na rynku jest Cignon, w którego skład wchodzi kolagen typu I, witamina C oraz mukopolisacharydy.

cignonŚcięgnem achillesa określa się ścięgno piętowe, które stanowi jeden z największych oraz najmocniejszych ścięgien w organizmie człowieka. Łączy się ono ze stopą w rejonie guza piętowego. Dzięki niemu możliwe jest stawanie na palcach, unoszenie oraz opuszczanie stopy, a także zginanie jej.

Istnieje wiele czynników wpływających na uszkodzenie tego ścięgna. Niektóre z nich wynikają z procesu starzenia, a inne są wynikiem błędu w treningu fizycznym.

Gdy mowa o osobach uprawiających sport to bardzo często przyczyną uszkodzenia jest nadmierne obciążenie ścięgna lub nieodpowiednia rozgrzewka przed wysiłkiem fizycznym.

Istnieją także pewne czynniki ryzyka przyczyniające się do powstawania takich uszkodzeń. Zalicza się do nich między innymi wcześniejsze uszkodzenia stawu skokowego, stopę płasko – koślawą lub zmniejszona elastyczność mięśni łydki.

Niekiedy do uszkodzenia ścięgna achillesa przyczyniają się także choroby ogólnoustrojowe takie jak dna moczanowa, otyłość czy choroby reumatyczne.

Sposoby wzmacniania ścięgien suplementami takimi jak cignon

W wielu przypadkach można uniknąć kontuzji tego ścięgna, stosując się do kilku prostych zasad. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednim odpoczynku od aktywności fizycznej, odpowiednim rozciąganiu czy chociażby stosowaniu specjalnej suplementacji preparatami takimi jak wspomniany już wcześniej cignon.

cignon
zdjęcie: https://www.znamlek.pl/cignon-6840.html

Gdy mimo wszystko, dojdzie już do kontuzji, to jej charakterystycznym objawem jest przede wszystkim ból. Może on być intensywniejszy w trakcie wykonywania ćwiczeń i zanikać po ich zaprzestaniu. Dodatkowo pacjentom z tego rodzaju dolegliwościami towarzyszy charakterystyczne trzeszczenie w ścięgnie.

W przypadku gdy dojdzie do jego całkowitego lub częściowego zerwania, słyszalny jest charakterystyczny trzask oraz uczucie uderzenia w łydkę. Zaraz po takim urazie pacjent nie jest w stanie stanąć na palcach oraz normalnie chodzić. Później pojawia się ból oraz obrzęk.

Leczenie musi zostać podjęte najszybciej jak to tylko możliwe. Przy badaniu lekarz musi ustalić rodzaj zmian zaistniałych w ścięgnie. W celu potwierdzenia poza samym badaniem palpacyjnym wykonuje się także badanie RTG lub USG.

Zależnie od rodzaju uszkodzenia stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne.

Sam proces leczenia można wspierać na wiele sposobów. Poza samą regeneracją oraz stosowaniem medykamentów wskazane jest stosowanie suplementacji, której przykładem jest preparat cignon.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *